Olej rzepakowy – właściwości prozdrowotne

Olej rzepakowy – właściwości prozdrowotne

 

Dzięki rozpowszechnieniu wiedzy na temat zdrowego odżywiania olej rzepakowy staje się coraz popularniejszy, ale dlaczego warto go włączyć do swojej codziennej diety?

Olej rzepakowy cenimy przede wszystkim za zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy rozpuszczalnych w tłuszczach. W odróżnieniu od tłuszczów zwierzęcych, tłuszcze roślinne nie zawierają cholesterolu. Olej ten posiada bardzo dużą zawartość niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ok 90%), które wpływają pozytywnie na profil lipidowy obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów. Warto go wprowadzić do swojej diety w celu profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, gdzie zaleca się przyjmowanie około dwóch łyżek dziennie, czyli ok 30g. Poza właściwościami wpływającymi na regulacje profilu lipidowego, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz regulują wydzielania substancji prozapalnych w organizmie. Ze względu na podobny skład do oliwy z oliwek, olej rzepakowy jest nazywany oliwą północy. Oprócz wyżej wymienionych pozytywnych działań nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju tym można znaleźć tokoferole, które są antyoksydantami. Ich główną rolą jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami oraz przed stresem oksydacyjnym.

W oliwie północ znajdziemy również fitosterole, które zapobiegają utlenianiu się oleju, co wydłuża jego przydatność do spożycia, a w organizmie człowieka fitosterole wpływają na obniżenie cholesterolu LDL. Olej ten stanowi najlepsze źródło tych substancji.

Najlepiej do swojej diety włączyć olej rzepakowy tłoczony na zimno, ma on delikatny orzechowy smak i świetnie pasuje do sałatek oraz do pieczywa. Można go również dodawać do zup na zimno.

Podsumowując, niedoceniany olej rzepakowy, a szczególnie ten tłoczony na zimno jest świetnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów oraz fitosteroli. Wzbogaca on nie tylko smak potrawy, ale przede wszystkim wpływa korzystanie na nasze zdrowie.

Dietetyk mgr Karolina Osińska

DietDay catering dietetyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.